By Michael T. Bello
Published Feb 15, 2016 at 9:30 PM ET; Updated Feb 28, 2016 at 5:41 PM ET

College Squash AssociationHatfield, MA —  Below are the brackets for the 2016 Women’s National Team Championships.

The first weekend, February 19 – 21, 2016, will feature the women’s teams ranked 17th and below. The following weekend, February 26 – 28, 2016, the top 16 ranked women’s teams will play. Both team championship weekends will be held in New Haven, CT, with Yale University serving as the primary host.

This year there will be 44 teams participating in five divisions: Howe Cup (A Division), Kurtz Cup (B Division), Walker Cup (C Division), Epps Cup (D Division), and the E Division.

Visit CollegeSquashAssociation.com throughout the weekends for frequent updates related to the tournament.

Attractions and Restaurants: For area attractions and restaurant listings, please visit Yale’s dining and culture site.

Sportsmanship and Refereeing at Team Championships: There will be professional referees at the 2016 Women’s National Team Championships. Coaches, please review the Sportsmanship and Refereeing at Team Championships article with your team prior to competition.

Marking and Refereeing: Please note that for each match, the lower ranked team will referee the odd matches, while the higher ranked team will referee the evens.

Web Streaming: Web streaming of select courts will be available on the Ivy League Digital Network.

CLICK HERE TO VIEW LIVE BRACKETS THAT WILL BE UPDATED THROUGHOUT THE WEEKEND

FOLLOW MATCHES ON CLUB LOCKER

Court Key (Link is for Directions): Y = Yale University (Court Map), W = Wesleyan University, H = The Hopkins School, C = Choate Rosemary Hall

2016 Howe Cup (A Division)

February 26 – 28, 2016

Live Results

Con Final Con Semi Consolation Teams 1st Rd Semifinal Final
Yale, 5-4 Yale, 7-2  Cornell (1) Harvard University Harvard, 9-0 Harvard, 5-4 Harvard, 5-4
 (8) Cornell University
 Yale (5) Yale University Trinity, 7-2
(4) Trinity College
Stanford, 7-2  Stanford (3) Princeton University Princeton, 8-1 Penn, 6-3
(6) Stanford University
 Columbia (7) Columbia University Penn, 9-0
(2) University of Pennsylvania

3-4 Playoff: Trinity d. Princeton, 5-4
7-8 Playoff: Cornell d. Columbia, 6-3

2016 Kurtz Cup (B Division)

February 26 – 28, 2016

Live Results

Con Final Con Semi Consolation Teams 1st Rd Semifinal Final
George Washington, 6-3 George Washington, 7-2  Virginia (9) Dartmouth College Dartmouth, 9-0 Dartmouth, 7-2 Dartmouth, 5-4
(16) University of Virginia
 George Washington University (13) George Washington University Williams, 6-3
(12) Williams College
F&M, 6-3  F&M (11) Brown University Brown, 7-2 Drexel, 5-4
 (14) Franklin & Marshall College
 Middlebury (15) Middlebury College Drexel, 6-3
(10) Drexel University

11-12 Playoff: Brown d. Williams, 7-2
15-16 Playoff: Middlebury d. Virginia, 7-2

2016 Walker Cup (C Division)

February 19 – 21, 2016

Live Results

Con Final Con Semi Consolation Teams 1st Rd Semifinal Final
 Hamilton, 6-3  Hamilton, 7-2 Tufts (17) Amherst College  Amherst, 8-1  Amherst, 8-1 Bates, 5-4
(24) Tufts University
 Hamilton (21) Colby College Colby, 5-4
(20) Hamilton College
St. Lawrence, 7-2 St. Lawrence (19) Bates College Bates, 6-3 Bates, 7-2
(22) St. Lawrence University
Wellesley (23) Wellesley College Bowdoin, 7-2
(18) Bowdoin College

19-20 Playoff: Bowdoin d. Colby, 5-4
23-24 Playoff: Tufts d. Wellesley, 6-3

2016 Epps Cup (D Division)

February 19 – 21, 2016

Live Results

Con Final Con Semi Consolation Teams 1st Rd Semifinal Final
Mount Holyoke, 7-2 Mount Holyoke, 8-1  Haverford  (25) Dickinson College Dickinson, 9-0 Dickinson, 6-3 Wesleyan, 6-3
(32) Haverford College
 Mount Holyoke (29) Mount Holyoke College Conn, 6-3
 (28) Conn College
Vassar, 5-4  Boston College (27) William Smith College  William Smith, 9-0  Wesleyan, 5-4
(30) Boston College
Vassar (31) Vassar College  Wesleyan, 9-0
(26) Wesleyan University

27-28 Playoff: William Smith d. Conn, 6-3
31-32 Playoff: BC d. Haverford, 7-2

2016 E Division

February 19 – 21, 2016

Live Results

Main Draw:

  • Match 1: (41) Smith College lost to (40) Washington University in St. Louis  – 0-9 – Winner to Match 5, Loser to Team A
  • Match 2: (37) Boston University d. (44) New York University – 6-2 – Winner to Match 6, Loser to Team B
  • Match 3: (43) University of Minnesota lost to (38) University of Rochester – 1-8 – Winner to Match 7, Loser to Team C
  • Match 4: (39) Northeastern University d. (42) Fordham University – 8-1 – Winner to Match 8, Loser to Team D
  • Match 5: (40) Washington University in St. Louis d. (33) Colgate, 7-2  – Winner to Match 9, Loser to Team E
  • Match 6: (36) Georgetown University d. Boston University, 9-0 – Winner to Match 9, Loser to Team F
  • Match 7: (35) Bucknell University d. University of Rochester, 9-0 – Winner to Match 10, Loser to Team G
  • Match 8: (34) Johns Hopkins University d. Northeastern University, 5-4 – Winner to Match 10, Loser to Team H
  • Match 9 (Semifinal): Georgetown d. Wash U, 7-2 – Winner to Match 12, Loser to Match 11
  • Match 10 (Semifinal): Bucknell d. Johns Hopkins, 7-2 – Winner to Match 12, Loser to Match 11
  • Match 11 (35/36 Playoff): Johns Hopkins d. Wash U, 5-4
  • Match 12 (Final): Georgetown d. Bucknell, 5-4

Consolations (37th – 40th):

  • Boston University d. Colgate, 5-4
  • Northeastern d. Rochester, 7-2
  • 37th/38th: Boston University d. Northeastern, 7-2
  • 39th/40th: Colgate d. Rochester, 6-3

Consolations (41st – 44th):

  • Smith College d. NYU, 6-3
  • University of Minnesota d. Fordham University, 6-3
  • 41/42 Playoff: Smith d. Minnesota, 5-4
  • 43/44 Playoff: Fordham d. NYU, 5-4