By Michael T. Bello
Published Feb 24, 2010 at 8:43 PM ET; Updated Oct 5, 2013 at 11:06 AM ET

New Haven, CT — Below are the brackets for the 2010 Women’s National Team Championships (Howe Cup). The event is being played this weekend, February 26th – 28th. Matches will be played at Yale University and Choate Rosemary Hall (CRH).

This year there will be 41 teams participating in six divisions: Howe Cup (A Division), Kurtz Cup (B Division), Walker Cup (C Division), Epps Cup (D Division), E Division, and the Emerging Teams Division.

The semifinals and finals of the Howe Cup (A Division) will be webcast on CollegeSquashAssociation.com. Check back on Saturday and Sunday for the broadcasts.

Visit CollegeSquashAssociation.com throughout the weekend for frequent updates related to the tournament.

CLICK HERE TO VIEW LIVE BRACKETS THAT WILL BE UPDATED CONSTANTLY

2010 Howe Cup (A Division)

Con Final Con Semi Consolation Teams 1st Rd Semifinal Final
Princeton 8-1 Princeton 7-2 Williams Harvard (1) Harvard 9-0 Harvard 7-2 Harvard 6-3
Williams (8)
Princeton Yale (5) Yale 6-3
Princeton (4)
Stanford 5-4 Cornell Penn (3) Penn 6-3 Penn 5-4
Cornell (6)
Stanford Stanford(7) Trinity 9-0
Trinity (2)

3-4 Playoff: Trinity defeats Yale 6-3
7-8 Playoff: Cornell defeats Williams 7-2

2010 Kurtz Cup (B Division)

Con Final Con Semi Consolation Teams 1st Rd Semifinal Final
Amherst 6-3 Middlebury 6-3 Colby Dartmouth (9) Dartmouth 9-0 Dartmouth 9-0 Dartmouth 7-2
Colby (16)
Middlebury Middlebury(13) Mount Holyoke 6-3
Mount Holyoke (12)
Amherst 6-3 Amherst Bates (11) Bates 5-4 Brown 8-1
Amherst (14)
Hamilton Hamilton(15) Brown 8-1
Brown (10)

11-12 Playoff: Bates defeats Mount Holyoke 5-4
15-16 Playoff: Hamilton defeats Colby 6-3

2010 Walker Cup (C Division)

Con Final Con Semi Consolation Teams 1st Rd Semifinal Final
Bowdoin 7-2 William Smith 5-4 William Smith Wesleyan (17) Wesleyan 9-0 GWU 8-1 George Washington 5-4
William Smith (24)
Saint Lawrence Saint Lawrence (21) GWU 7-2
GWU (20)
Bowdoin 6-3 Bowdoin F&M (19) F&M 5-4 Vassar 5-4
Bowdoin (22)
Georgetown Georgetown (23) Vassar 8-1
Vassar (18)

19-20 Playoff: Wesleyan defeats F&M 5-4
23-24 Playoff: Saint Lawrence defeats Georgetown 7-2

2010 Epps Cup (D Division)

Con Final Con Semi Consolation Teams 1st Rd Semifinal Final
Smith 6-3 Smith BC Tufts (25) Tufts 9-0 Tufts 8-1 Columbia  7-2
BC (32)
Smith Smith (29) Northeastern 5-4
Northeastern (28)
Virginia 7-2 Virginia Conn College (27) Conn College 9-0 Columbia 7-2
Virginia (30)
Haverford Haverford (31) Columbia 9-0
Columbia (26)

27-28 Playoff: Conn College defeats Northeastern 6-3
31-32 Playoff: BC defeats Haverford 7-2

2010 E Division
Round Robin

Friday:

  • Wellesley d. Drexel 9-0
  • Rochester d. Notre Dame 9-0

Saturday:

  • Wellesley d. Rochester 7-2
  • Notre Dame d. Drexel 7-2

Sunday:

  • Wellesley d. Notre Dame 9-0
  • Drexel d. Rochester 9-0

2010 Emerging Teams

Friday:

  • Vanderbilt vs. Vermont: 4:30 PM Fri @ Yale, Courts 12,13
  • California vs. Johns Hopkins: 4:30 PM Fri @ Yale, Courts 12,13

Saturday:

  • Vanderbilt vs. California: 9:00 PM Sat @ Yale, Courts 14,15
  • Johns Hopkins vs. Bucknell: 9:00 AM Sat @ Yale, Courts 14,15 [cancelled; Bucknell did not compete in the tournament]
  • Vanderbilt vs. Bucknell: 4:30 PM Sat @ Yale, Courts 14,15 [cancelled]
  • Vermont vs. Johns Hopkins: 4:30 PM Sat @ Yale, Courts 14,15
  • Vermont vs. California: 5:30 PM Sat @ Yale, Courts 14,15

Sunday:

  • Vanderbilt vs. Johns Hopkins: 9:00 PM Sun @ Yale, Courts 14,15
  • Vermont vs. Bucknell: 9:00 PM Sun @ Yale, Courts 14,15 [cancelled]
  • California vs. Bucknell: 11:30 AM Sun @ Yale, Courts 14,15 [cancelled]